RenoPont

Gyakran ismételt kérdések, tévhitek

    Hogy működik a hővisszanyerős szellőzés? A hővisszanyerős szellőzés kiegyenlített szellőzés, ahol az elszívott elhasznált meleg levegő hőjével egy hőcserélő segítségével előmelegítjük az érkező friss levegőt. Gyakorlatilag hulladékhő újrahasznosításról van szó, ahol csak a ventilátorok használnak segédenergiát, az összesített energiamérleg egyértelműen kedvező. Elszívni ott érdemes ahol szennyezőanyag és nedvesség források találhatók (konyha, WC, fürdő), befújni pedig az állandó tartózkodásra szolgáló helyiségekben (nappali, hálók). A jó hővisszanyerési hatásfok feltétele, hogy az épület légtömörségi szintje magas legyen, ez ún. blower door méréssel ellenőrizhető. A hőcsere mellett igény lehet páravisszanyerésre is, mert így elkerülhető a túl száraz levegő. Ez a látens hő visszanyerését is eredményezi, ami további hatásfok javulást is eredményez regeneratív hővisszanyerők esetén. Ezek a hőcserélők forgódobos vagy membrános kialakításúak. Központi, társasházi alkalmazás esetén higiéniai kockázat merülhet fel. Ha kinyitjuk az ablakokat a hővisszanyerős szellőzés működése közben romlik annak éves hatásfoka és szűretlen levegő jut a térbe, de egyéb következménye nincs.
    Témakörök:
    • hővisszanyerős szellőzés
    Hővisszanyerős szellőzés esetén szabad-e, célszerű-e konyhai elszívót beépíteni? A hővisszanyerős szellőzés kisebb légcserét okoz, mint a konyhai elszívók, ezért lassabban, ugyanakkor biztosan eltávolítja a konyhai szagokat és párát. A konyhai elszívó bekapcsolása megzavarja a működését, ezért nem ajánlott, legfeljebb a helyiség levegőjét keringtető szénszűrős típusok alkalmazása. Másik lehetőség ablakot nyitni rövid időre, ha gyorsabban akarunk a szagoktól megszabadulni.
    Témakörök:
    • hővisszanyerős szellőzés
    Hogyan érdemes a fűtési szezonban szellőztetni? Legalább háromszor röviden (minél hidegebb van, annál rövidebb ideig), de intenzíven. Minél több ablakot nyissunk ki teljesen, ne csak buktassuk azokat! Így 5-10 perc alatt jól kiszellőzik a lakás, de a benti felületek (falak, padló, bútorok) nem hűlnek le, emiatt hamar vissza tud állni a szellőztetés előtti hőmérséklet. Ha alacsonyan tartjuk a helyiséghőmérsékletet, az magasabb relatív páratartalmat fog eredményezni, ezért gyakoribb szellőztetés válik szükségessé.
    Témakörök:
    • Szellőztetés
    Hogyan szellőztessünk nyáron? Nyáron érdemes akkor szellőztetni, amikor kint hűvösebb van. Ha nem akarjuk egész éjszakára nyitva hagyni az ablakokat, akkor szellőztessünk korán reggel, vagy esetleg késő este. Nappal igyekezzünk árnyékolással védeni az épületet a túlmelegedéstől. Lehetőleg külső árnyékolókat használjunk, mert azok sokkal hatékonyabbak, mint a belső árnyékolók.
    Témakörök:
    • Szellőztetés

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Értesülj újdonságainkról, olvass tippeket a mélyfelújításról, hogy felkészülten vághass bele!

Vedd fel velünk a kapcsolatot!

Felújításod bármelyik fázisába be tudunk csatlakozni, vedd fel velünk a kapcsolatot, vagy látogass meg minket irodáink valamelyikében!

Ez a weboldal az Európai Unió Horizon 2020 kutatási és innovációs programjának támogatásában részesült, a Gyakran ismételt kérdések és az Energiamegtakarítási kalkulátor háttérprogramja a 847100. sz., az összes stöbbi aloldal a 845652. sz. támogatási szerződés keretében. A weboldal tartalma a RenoHUb és a QualDeEPC konzorcium kizárólagos felelőssége, és nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját.