RenoPont

Gyakran ismételt kérdések, tévhitek

    Ha kevés pénzem van a felújításra, mivel kezdjem? Bizonyos intézkedések alacsony költségűek és gyorsan megtérülnek. Ilyen például a tömítetlen nyílászárók tömítése, a fényforrások cseréje LED-es készülékekre, a fűtési rendszerek szabályozhatóvá tétele, termosztatikus szelepekkel és programozható termosztát beépítésével, vagy a központi időjárásfüggő szabályozás kiépítésével. A padlásfödém szigetelés is gyorsan megtérülő beruházásnak számít: akár 25-30%-os energiamegtakarítást érhetünk el vele, miközben pár százezer forint a beruházás anyagköltsége, és házilag is lerakható. Ide tartoznak a víztakarékossági megoldások is, például víztakarékos csaptelep, zuhanyfej, vagy akár meglévő csaptelepre szerelhető perlátor. Ezek az intézkedések azonban a teljes energiafelhasználásnak csak kis hányadát fogják csökkenteni.
    Témakörök:
    • Általános
    Milyen vastag szigetelés mellett lehet hatékonyan működtetni egy hőszivattyút? Egy régi, meglévő radiátoros rendszer alapesetben nem alkalmas hőszivattyús fűtésre, mert a hőszivattyú nem képes kellően magas fűtővíz hőmérsékletet biztosítani, de ha az épület teljes hőszigetelésen esik át (a ma érvényes hőtechnikai előírásoknak megfelelő megoldásokkal), akkor nagy valószínűséggel képes lesz a hőszivattyú a meglévő radiátorokkal, alacsonyabb fűtővíz hőmérséklettel is kifűteni a házat. Ezt célszerű szakember által végzett helyiségenkénti hőigény ellenőrző számításokkal előre kideríteni. Ha nincs kellően szigetelve a ház, akkor megoldási lehetőség lehet a mennyezeti fűtőpanelek kiépítése, ami igen költséges, vagy hidegebb időben kiegészítő hőtermelőt alkalmazni, aminek hatékonyabb módja a kondenzációs gázkazán, kevésbé hatékony módja az elektromos fűtőpatron. Hőszivattyús fűtésnél mindenképp ajánljuk a hőszigetelést!
    Témakörök:
    • Fűtés
    Környezetbarátabb az elektromos fűtés a gázfűtésnél? Attól függ, hogyan állítják elő a villamos áramot és milyen típusú az elektromos fűtés. Magyarországon a villamos áram átlagos előállítási hatásfoka még 40% alatt van, ezért figyelembe véve különböző fűtési rendszerek hatásfokát azt mondhatjuk, hogy a direkt elektromos (villamos fűtőpanelek, villamos hőlégfúvók, elektromos kazánok, hőtárolós kályhák) fűtések egyáltalán nem tekinthetők környezetbarátnak. A hőszivattyús fűtések éves átlagos 2,5 COP felett tekinthetők jobbnak, mint egy kondenzációs gázkazános rendszer. A direkt elektromos fűtési megoldások legfeljebb ritkán fűtött terekbe ajánlhatók.
    Témakörök:
    • Fűtés
    Árammal olcsóbb fűteni, nem? Magas hatásfokú hőszivattyúk esetén, hőszivattyús tarifa mellett igen. Direkt elektromos fűtések esetén egyes gyártók közel 100%-os hatásfokról beszélnek, ami ugyan igaz, de a korszerű gákazánoké is 90% körüli. Ugyanakkor a villanyáram egységára lényegesen drágább a gázénál, tehát ez egy tévhit.
    Témakörök:
    • Fűtés
    Ha elektromos fűtést szerelek fel, ami napelemről megy, akkor ingyen van a fűtés? Napelemek alkalmazása esetén éves mérlegben fedezheti vagy nagyrészt fedezheti a fűtés villamos energiaigényét, de valójában a téli időszakban a fűtési igényeknek csak kis részét tudják fedezni, a termelés nagy része nyáron történik meg. A nyáron hálózatba táplált energiát jelenleg nem tudja eltárolni az áramszolgáltató télig. Tehát lehet, hogy a korábbi szaldós tarifarendszer mellett a napelemes fűtés gazdaságilag vonzó, akár ingyenes alternatíva, de szélesebb körű elterjedésük rendszerszintű problémákhoz vezet.
    Témakörök:
    Mennyire hangos, mennyire zavaró a hőszivattyú külső egysége? Lehet zavaró, elhelyezésükhöz akusztikai méretezés szükséges.
    Témakörök:
    • Fűtés
    Hőszivattyú működhet hatékonyan, ha radiátorok a hőleadók? A hőszivattyú alacsony hőmérsékletű hőleadók esetén a leghatékonyabb, ezek a felületfűtések. Radiátorok esetén a túlméretezés kedvezően hat a hőszivattyúk hatásfokára, ami könnyen előállhat egy épület felújításakor, a hőszigetelés hatására.
    Témakörök:
    • Fűtés
    Jó ötlet a fűtésszerelőre bízni a hőleadók méretezését? Hőszükséglet számítás nélkül, tapasztalati alapon is működhet jól egy rendszer. A probléma az, hogy a nem pontosan méretezett hőleadók között biztosan lesz jó néhány túlméretezett darab, ami felesleges kiadást jelent, esetleges alulméretezés esetén pedig nem tudjuk megfelelően kifűteni az adott helyiséget.
    Témakörök:
    • Fűtés

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Értesülj újdonságainkról, olvass tippeket a mélyfelújításról, hogy felkészülten vághass bele!

Vedd fel velünk a kapcsolatot!

Felújításod bármelyik fázisába be tudunk csatlakozni, vedd fel velünk a kapcsolatot, vagy látogass meg minket irodáink valamelyikében!

Ez a weboldal az Európai Unió Horizon 2020 kutatási és innovációs programjának támogatásában részesült, a Gyakran ismételt kérdések és az Energiamegtakarítási kalkulátor háttérprogramja a 847100. sz., az összes stöbbi aloldal a 845652. sz. támogatási szerződés keretében. A weboldal tartalma a RenoHUb és a QualDeEPC konzorcium kizárólagos felelőssége, és nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját.