RenoPont

Gyakran ismételt kérdések, tévhitek

    Napelemmel tudok fűteni? A napelemekkel termelt áram elvileg használható elektromos fűtőberendezések működtetésére, de valójában a téli időszakban a napelemek a fűtési igényeknek csak kis részét tudják fedezni, a termelés nagy része nyáron valósul meg. A nyáron hálózatba táplált energiát jelenleg nem tudja eltárolni a rendszer télig. Tehát lehet, hogy a jelenlegi szaldós tarifarendszer mellett lehet a napelemes fűtés gazdaságilag vonzó, akár ingyenes alternatíva, de szélesebb körű elterjedésük rendszerszintű problémákhoz vezet. Az ilyen rendszerek elterjedése valójában a téli villamos igényeket drasztikusan növeli, ami várhatóan a nem megújuló alapú villamos energiatermelési kapacitások növelését fogja igényelni (elvileg a szélenergia segíthet, de a hazai kapacitások elenyészőek és a potenciál is mérsékelt). Ezért környezetvédelmi szempontból célszerű a napelemeket úgy méretezni, hogy a nem helyiségfűtési célú energiaigényeket fedezzék csak.
    Témakörök:
    • Megújuló
    Minek napelem, ha napkollektorral is lehet fűteni? A napkollektorok közvetlenül hőt állítanak elő napenergiából, azonban az utóbbi évtizedben lezajlott napelem árak drasztikus csökkenése miatt gazdaságilag verenyképtelenekké váltak azokkal szemben. A fűtési igények fedezésére egyik sem igazán alkalmas, mert a fűtési idényben a napenergia hozam alacsony, nyáron pedig nincs fűtési igény. Ezért általában a napkollektorok méretezésénél az egész évben fennálló melegvíz igények fedezésére törekszünk, de azt is csak részben tudjuk hatékonyan ellátni. Valójában a fűtési igények csökkentésének legésszerűbb módja az épületek fűtési energiaigényének drasztikus csökkentése hőszigeteléssel, nyílászáró cserével, esetleg hővisszanyerős szellőzéssel. Az így elért alacsony hőigény fedezésére nincs általánosan ajánlható, egyértelműen legjobb megoldás, de a napenergia még ekkor sem képes a tényleges igényeket fedezni, szezonális tárolás nélkül. A szezonális tárolásnak jelenleg gazdasági szempontból nincs realitása. Más kérdés, hogy a jelenlegi szaldós elszámolás mellett gazdaságos lehet a napelemes fűtés az egyén szintjén, de ez nem ésszerű nagy léptékben, rendszerszinten.
    Témakörök:
    • Megújuló
    Társasházra lehet-e napelemet tenni? Ha igen, mire lehet azt használni? Miért nem lehet a lakások áramellátását ezzel fedezni? A jelenlegi jogi szabályozás mellett társasházak esetén csak a közös használatú villamos fogyasztók (pl. lépcsőházi világítás, lift) energiaigényének fedezésére alkalmazhatók napelemek.
    Témakörök:
    • Megújuló
    Jó ötlet a fűtésszerelőre bízni a hőleadók méretezését? Hőszükséglet számítás nélkül, tapasztalati alapon is működhet jól egy rendszer. A probléma az, hogy a nem pontosan méretezett hőleadók között biztosan lesz jó néhány túlméretezett darab, ami felesleges kiadást jelent, esetleges alulméretezés esetén pedig nem tudjuk megfelelően kifűteni az adott helyiséget.
    Témakörök:
    • Fűtés
    Van értelme a szakaszos fűtésnek, vagy a felfűtés során felhasznált többletenergia lenullázza a korábban elért megtakarítást? A felfűtéshez valóban szükség van többlet teljesítményre, de ennek energiaigénye összességében kisebb, mint amennyit spórolhatunk. Tehát ha olyan a családunk napirendje, hogy napközben nem vagyunk otthon, akkor érdemes lejjebb csavarni a fűtést. Ha programozható a fűtési rendszerünk, akkor az is megoldható, hogy napközben nem fűt a rendszer, de mire hazaérünk, újra kellemes meleg fogad minket.
    Témakörök:
    • Fűtés
    Minél magasabb a hőmérséklet télen a lakásban (20 C fok felett), annál egészségesebb? Nem! A magasabb hőmérséklet szükségszerűen szárazabb levegőt eredményez, ami száraz bőrt és az ezzel járó kellemetlenségeket, egészségügyi problémákat okoz. Aludni sem lehet jól nagy melegben.
    Témakörök:
    • Fűtés
    Jobbak a radiátorra szerelt termosztatikus szelepek a hagyományos kéziszelepeknél? Igen! A termosztatikus szelep képes egy állandó hőmérséklet tartására (pontosabban: típustól függően 1-3 C-os tartományban tartja azt).
    Témakörök:
    • Fűtés
    A gépi szellőzés kellemetlen (zajos, huzatos)? Nem! Szakszerű tervezés és kivitelezés esetén sem huzattól, sem zavaró zajtól nem kell tartani. Egy megfelelő hangcsillapítással ellátott rendszer zajszintje jóval alacsonyabb, mint a lakásban előforduló többi háztartási gépé. A huzat elkerülése szintén szakszerű elhelyezéssel és méretezéssel kerülhető el.
    Témakörök:
    • Gépi szellőzés

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Értesülj újdonságainkról, olvass tippeket a mélyfelújításról, hogy felkészülten vághass bele!

Vedd fel velünk a kapcsolatot!

Felújításod bármelyik fázisába be tudunk csatlakozni, vedd fel velünk a kapcsolatot, vagy látogass meg minket irodáink valamelyikében!

Ez a weboldal az Európai Unió Horizon 2020 kutatási és innovációs programjának támogatásában részesült, a Gyakran ismételt kérdések és az Energiamegtakarítási kalkulátor háttérprogramja a 847100. sz., az összes stöbbi aloldal a 845652. sz. támogatási szerződés keretében. A weboldal tartalma a RenoHUb és a QualDeEPC konzorcium kizárólagos felelőssége, és nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját.